اقتدار انرژی

اقتدار انرژی

اين سلسله مطالب که بر اساس کتاب راههای نوين انرژی اثر رابرت بروس با اندکی تصرف تقديم خواهد شد. به زبانی ساده و با روشی آسان توانايی کنترل و اقتدار انرژی را برای شما فراهم می‌آورد.

با موضوعی شروع ميکنيم که به آگاهی جسمانی متحرک (Mobile Body Awareness) معروف است. آگاهی جسمی متحرک یعنی توانایی متمرکز کردن آگاهی در هر نقطه خاصی از جسم. آگاهی جسمی به طور طبيعی و پيش‌فرض در چشم ها است اما الزامی به آنجا ماندن آن نیست. مهارت جابه‌جايی نقطه تمرکز آگاهی، بسیار مهم و در عين حال آسان است. این مهارت در ترکیب با تکنیک‌های دیگری که یاد خواهیم گرفت، امکان دستکاری کالبد انرژی و مراکز انرژی آن يا چاکراها را به صورت دینامیک فراهم می سازد و اجازه می‌دهد قسمت‌های خاصی از بدن مستقیما تحریک شوند و بنابراین انرژی در آنها به روش کنترل شده‌ای برانگیخته و جریان انرژی آن بیشتر می‌شود.

تمرینات این قسمت که درس اول به شمار می‌رود، هیچ پیشنیازی ندارند. برای انجام این قبیل تمرینات سطح عمیق خلسه یا تمرکز و مراقبه‌ای هم لازم نیست. آشنایی با ریکی یا سبک انرژی دیگری هم لازم نیست اگرچه داشتن همسویی ریکی اینجا هم باعث می‌شود سریعتر نتیجه بگیرید. قبل از شروع، فقط آرام بودن و کمی ریلکسیشن (تن آرامی) کاملا کافی است. می‌توانید چشمانتان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید و اجازه دهید ذهنتان آرام شود. پیشنهاد می کنم برای انجام این تمرینات هم مثل تمرینات ریکی، از تخت استفاده نکنید.

در این تمرینات می‌توانید بخش های خاصی از بدن را که می خواهیم روی آنها تمرکز کنیم را با ناخن یا با وسیله‌ای مثل یک کلید به آرامی بخارانید یا بمالید تا ذهن راحتتر باشد و آگاهی جسمی در شروع دقیق‌تر و آسان‌تر بر آن نقطه متمرکز شود. این خارش مثل یک وسیله کمک آموزشی است و پس از آن که به تمرین عادت کردید دیگر لازم نمی‌باشد و قرار است بتوانید قسمت های بدن را فقط با آگاهی هدف بگیرید.

پس اگر تمرینات این سری را با خارش انجام دادید، بعد از آنکه توانستید، بدون خارش هم آنها را انجام دهید و ببینید که بدون این راه کمکی چگونه آنها را تجربه می کنید. سعی کنید این کار را با چشمان بسته انجام دهید تا فقط با آگاهی جسمی تمرین کنید بدون کمک چشم. اگر واقعا لازم است، از چشمانتان استفاده کنید اما به محض این که توانستید فقط با آگاهی جسمی تمرین را انجام دهید، دیگر از چشمانتان استفاده نکنید بخصوص که بعضی از تمرینهای آینده حتماً باید بدون درگیر شدن چشم انجام شوند.

تمرین ۱

برای تمرین جابه‌جایی مرکز آگاهی جسمی و هدفگیری نواحی خاصی از بدن، به آرامی پوست ناحیه زانوی چپ خود را با ناخنهایتان بخارانید. زیاد محکم نخارانید، فقط آن قدر که پس از پایان خارش یک احساس مورمور شدن خفیف در آنجا باقی بماند و بتوانید ذهنی پیدایش کنید. چشمانتان را ببندید و حس کنید این ناحیه مورمور شونده مرکز آگاهی شماست. تمام آگاهی و توجه خود را به آن نقطه ببرید انگار که شما در آن نقطه هستید. اجازه دهید تمرکز آگاهی سبب شود این نقطه به طرز متفاوتی از بقیه بدنتان جلب توجه کند. این نقطه را تنها به کمک آگاهی جسمی خود حس کنید، بقیه بدنتان را فعلا فراموش کنید.

مفصل زانو را حرکت کوچکی دهید و سپس از ناحیه ای بزرگتری از همان زانو آگاه شوید و آگاهی خود را از آن تا حد کل مفصل افزایش دهید. نمای کلی و شکل آن را حس کنید و واقعا آن را به وسیله ی آگاهی جسمی خود حس کنید. مرکز آگاهی جسمی شما اینک کاملا بر روی زانوی چپ شما متمرکز شده است.

تمرین ۲

حالا نقطه آگاهی جسمی خود را به روی زانوی راست منتقل کنید. نخست آن را بخارانید تا آن را علامتگذاری کنید. مانند تمرین قبل، شکل و نمای کلی آن را توسط آگاهی جسمی حس کنید و با انجام همان مراحل، این بار آگاهی را کاملا بر روی زانوی راست جمع کنید.

بعد از اینکه ۲-۳ بار تمرین‌های ۱ و ۲ را انجام دادید به سراغ تمرین‌های ۳ و ۴ بروید:

تمرین ۳

آگاهی جسمی را به شست پای راست خود منتقل کنید بالای قسمتی از شست پا که نزدیک مفصل است و از آنجا به پایتان وصل می شود را بخارانید. شست پا را لحظه ای بجنبانید تا به حس کردن آن کمک کند. به وسیله آگاهی روی آن تمرکز کنید. کل شست را حس کنید. خارش قسمت بالایی آن را حس کنید. حالا شکل و نمای کلی آن را به وسیله آگاهی جسمی حس کنید. آگاهی خود را کاملا بر روی شست پای راست جمع کنید. اجازه دهید این تجمع آگاهی حس شود و از شکل آن آگاه شوید. تمام تمرکز و آگاهی شما روی این شست پا خواهد بود.

تمرین ۴

آگاهی جسمی را به چند بخش دیگر بدنتان که دوست دارید انتقال دهید. نخست آنها را به وسیله ی خارش یا مالش خفیف علامتگذاری کنید. این نواحی مختلف را پس از هدفگیری با نقطه ی آگاهی جسمیتان که حالا دیگر به فرمان شما کاملا متحرک است حس کنید.

تمرينات را انجام دهيد و پس از آنکه با آنها خوب راحت شديد منتظر درس دوم تمرينات اقتدار انرژی باشید.

نقل اين مطلب فقط با ذکر نام‌های رابرت بروس، احسان رياضی اصفهانی و آدرس این سایت مجاز است.

احسان ریاضی اصفهانی